Gydymas dantų tiesinimo kapomis

Dantų tiesinimo kapos. Kas tai?

Tai kapų rinkinys, kurių pagalba dantys po truputėlį juda iš anksto gydytojo ortodonto suplanuota kryptimi. Tokio gydymo metu kapos keičiamos kas dvi savaites ar dažniau (jei nurodo gydytojas) į kitą kapų rinkinį. Dantų judėjimas vyksta tol, kol jie išsitiesina iki galutinės padėties, numatytos gydytojo.

 

Visos dantų tiesinimo kapos yra gaminamos individualiai Jūsų dantims. Gydymo planavimas vyksta gydymas-dantu-tiesinimo-kapomisunikalia programa, kuri parodo, kokie pokyčiai vyks su Jūsų dantimis ir kaip jie judės gydymo metu.

 

Kompiuterinė programa leidžia pamatyti ir įvertinti kaip atrodys dantys, jų pozicijos gydymo pabaigoje. Remiantis šios programos rezultatais, užsakomos ir laboratorijoje pagaminamos permatomos, tiesinančios ir kiekvieno paciento individualiam gydymui skirtos dantų kapos.

Dantų tiesinimo kapos. Ar tai tinka mano gyvenimo būdui?

Gydymas kapomis gali paprastai ir lengvai pritapti kasdienėje Jūsų rutinoje, nesukeldamas papildomo nerimo ir nepatogumų. Šio gydymo metu nėra naudojami breketai arba vielos, todėl nereikia jaudintis dėl galimo burnos ertmės dirginimo.

Tiesinančias kapas patogu dėvėti ir jos yra lengvai nuimamos valgymo, gėrimo, dantų valymosi metu. Gydymo metu dantų priežiūra nesiskiria nuo Jums įprastos dantų priežiūros.

dantu-tiesinimo-kaposdantu-tiesinimasDantu-tiesinimas-kapomis

Šios kapos turi būti nešiojamos 22 valandas per parą, t.y. jos nuimamos tik valgant, geriant ir valant dantis. Nešiojant trumpiau, gydymo rezultatas gali būti sunkiai nusakomas, sekančios (t.y. jau pagamintos) kapos gali nebetikti ir tuomet gali tekti iš naujo perplanuoti gydymą.

Gydymas dantų tiesinimo kapomis yra ypatingas ir tuo, kad lyginant su gydymu breketais, paprastai nebūna skubių/ neplanuotų vizitų pas gydytoją ortodontą, tuo tarpu nulūžęs breketas ar durianti viela kelia didelį nerimą pacientui ir jis nedelsiant turi apsilankyti pas savo ortodontą. Šiuo aspektu dantų kapos yra patikimesnės. Dantų kapomis itin džiaugiasi pacientai, gyvenantys kitame mieste ar užsienyje, nes skubių vizitų pas gydytoją paprastai neprireikia.

Pacientė Dovilė pasakoja apie savo gydymą dantis tiesinančiomis kapomis:

Dantų tiesinimo kapos. Kiek kainuoja gydymas?

Gydymo kainą nustatyti tik gydytojas ortodontas konsultacijos metu, atsižvelgdamas į kiekvieno gydymo atvejo sudėtingumą. Vidutiniškai Lietuvoje gydymas dantis tiesinančių kapų sistema kainuoja apie 4000 – 5000 Eur.

Gydymo pradžioje pacientas sumoka apie 2500 Eur. Ši suma dengia pradinę sistemos savikainą, t.y. gydytojui išsiunčiamos pagamintos kapos ir tuo pat metu gamintojo kompanija išrašo klinikai sąskaitą, kuri turi būti apmokėta. Tais atvejais, kai gydytojas jau būna suplanavęs gydymą ir užsakęs kapų gamybą, o pacientas persigalvoja ir apsisprendžia nesigydyti, gydytojas įsipareigoja šią sumą sumokėti kapų gamintojams. Kiekvienas pacientas, pasirinkdamas šį gydymą, turi būti tvirtai apsisprendęs ir įvertinęs savo norus bei galimybes.

Dantų tiesinimo kapomis gydymo rezultatai

Gydymo dantų tiesinimo kapomis trukmė priklauso nuo klinikinių atvejų. Gydymas kapomis gali trukti trumpiau, arba tiek pat, kiek gydymas breketais. Šio gydymo metu dantys tiesiog juda kitais principais.

Dalis ortodontinių judesių kapomis atliekama lengviau, dalis- sunkiau. Apsukti dantį breketais kartais yra gerokai paprasčiau nei kapomis ir tai trunka trumpiau, tačiau gydymas breketais yra pakopinis: pirmame etape dantys yra tiesinami, antrame- koreguojamas sąkandis, trečiame etape- sąkandis detalizuojamas. Tuo tarpu gydant kapomis – pirmą ir antrą etapus galima sujungti į vieną ir tokiu atveju gydymas gali šiek tiek sutrumpėti.

Gydymas dantų tiesinimo kapomis. Svarbios pastabos

  • Gydant dantų tiesinimo kapomis, ant kai kurių dantų yra priklijuojami plombos gabaliukai, kurie yra reikalingi papildomam judesio vektoriui sukurti, t.y. elaineris (kapa) įsikabina į plombą ir palengvina danties judesį. Jei Jūsų gydymo metu tokia plomba nulūžo, kreipkitės į savo ortodontą. Tai nėra itin skubu, bet pageidautina, kad gydytojas plombą priklijuotų per vieną ar dvi savaites. Gydymo pradžioje plombos gali šiek tiek braižyti, bet užsidėjus kapą (elainerį), jos pasidengia ir nėra juntamos.dantu-kaposdantu-kapos-paciente
  • Gydymo kapų sistema metu, taip pat kaip ir gydant breketais, pacientui gali tekti nešioti specialias gumeles, kurios padeda koreguoti sukandimą. Tokiam gydymui pacientas turi būti pasiryžęs ir apsisprendęs jau gydymo pradžioje.
  • Įvairios skeletinės atramos, mikroimplantai gali būti derinami su kapomis (elaineriais), todėl, esant būtinybei, gydytojas jas gali pasiūlyti.

dantu-tiesinimo-kapos

  • Pavieniais atvejais gydymas dantų tiesinimo kapomis gali būti naudojamas vienam žandikauliui, įprastiniai breketai- kitam žandikauliui gydyti. Dažniausiai tai susiję su paciento finansinėmis galimybėmis arba gydymo mechanika.
  • Gydymas kapomis yra tinkamas ir chirurginiais atvejais, t.y. jei Jums planuojama ortognatinė žandikaulių operacija. Gydymas kapų sistema yra įmanomas suderinus jį su gydytoju chirurgu.

Nuo ko pradėti gydymą, jei pageidaujate dantų tiesinimo kapomis?

  • Pradėti reikėtų nuo konsultacijos pas pasirinktą gydytoją ortodontą. Taip pat pasitikrinkite, ar Jūsų pasirinktas gydytojas turi ortodonto licenciją.
  • Atvykus konsultacijai, gydytojas atliks apžiūrą, sufotografuos Jūsų burnos ertmę, atliks rentgeno nuotraukas, įvertins dantų sveikatos būklę ir burnos higieną. Paprastai konsultacijos metu aptariamas preliminarus gydymo planas. Jei atvejis nėra standartinis, gali tekti atvykti pakartotiniam vizitui – išsamiam gydymo plano pristatymui.
  • SVARBU! Gydant kapų sistema dantys turi būti sveiki, sugydyti ir suplombuoti. Stipriai pažeisti dantys turi būti protezuoti laikinais vainikėliais, fiksuotais pastoviu cementu. Kapos gaminamos visai gydymo trukmei, dantis gydytis ortodontinio gydymo metu yra nepageidautina. Plombos ar protezai keičia dantų anatomiją, todėl pagamintos kapos gali nebetikti ir jas teks gaminti iš naujo. Jei gydymo metu dantis vis dėlto tenka gydyti, ortodontas tai turi aptarti su Jūsų odontologu prieš atliekant pakeitimus burnos ertmėje. Dantų implantų padėtys, jei jie planuojami, taip pat turi būti aptarti su gydytoju ortodontu. Visos estetinės procedūros: balinimas, estetinis plombavimas atliekamas baigus ortodontinį gydymą.
  • Jeigu pacientui tinka sudarytas gydymo planas, pacientas yra skenuojamas intraoraliniu skeneriu. Prieš atliekant skenavimą, rekomenduojama atlikti burnos ertmės higieną, geriausiai tą pačią dieną. Skenavimo duomenys yra perduodami kompanijai, gaminančiai kapas, ir nuo to momento yra pradedamas gydymo planavimas. Ortodontas sukelia visus paciento duomenis į sistemą ir surašo pageidaujamą gydymo planą. Gydymo plano derinimas paprastai trunka apie 2-3 savaites priklausomai nuo atvejo sudėtingumo ir gamyklos apkrovos. Vėliau gydytojas patvirtina planą ir per vieną savaitę kapos atkeliauja į kliniką.

Ar kitos kapų sistemos panašios ir tokios pat kokybiškos?

Pastaruoju metu daugėja kompanijų, gaminančių tiesinančias kapas. Dalis jų turi programinę įrangą planavimui, dalis jos net nenaudoja.

Šiuo metu yra kelios kompanijos, leidžiančios pačiam gydytojui aktyviai dalyvauti gydymo planavime, nes tik gydytojas tiksliai žino, kaip turi judėti ir kur turi atsidurti dantys, kad rezultatas būtų tinkamas.

Paprastesnius atvejus galima gydyti ir pigesnėmis sistemomis, tačiau didesnės dantų padėčių korekcijos reikalauja didelio gydytojo “įsikišimo”. Įvairiose kompanijose gydymą kapų sistema paprastai planuoja dantų technikai, tačiau ne visų jų patirtis, vizijos sutampa su gydytojo norais ir žiniomis. Dėl šios priežasties man, kaip gydytojai, labai svarbu naudotis ta kapų sistema,  kuri leidžia pačiai planuoti, matyti ir keisti dantų judesius, koreguoti gydymą net 5 metus nuo gydymo pradžios.

Pradėjote gydymą dantų tiesinimo kapų sistema?

Sveikiname pradėjus gydymą pažangiausia kapų sistema. Jums pravers šie patarimai. Dalis jų yra pasiūlyti pačių pacientų.

Išsamų rekomendacijų sąrašą rasite čia.